Yeni VW Polo Golf’ün Rakibi Oldu

Otomotiv üreticileri özellikle B sınıfı araçları bir tık büyütüyorlar. Bunun son örneği de yeni Volkswagen Polo’da. Yeni Polo’nun tamamen baştan tasarlanmış yeni nesli, büyüyen boyutları, daha geniş iç mekanı, teknolojileri, farklı kişiselleştirme seçenekleri, genişleyen sürüş destek sistemleri ve güçlenen motor seçenekleriyle ağabeyi Golf’ü aratmıyor. Hatta rakip bile olabilir.

 

1975 yılında üretimine başlanan ve dünya genelinde 16 milyondan fazla satış rakamına ulaşarak Volkswagen markasının en başarılı modellerinden biri olan Polo, altıncı nesliyle sınıfındaki iddiasını devam ettiriyor.Yeni Polo üst segmentlerde görmeye alıştığımız konfor, güvenlik ve teknolojik özellikleri, eğlenceli ve karizmatik karakteriyle kompakt hatchback sınıfına taşıyor. Doğuş Otomotiv  VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun sahip olduğu yeni tasarımı, üstün güvenlik sistemleri, yenilikçi teknolojisi, sunduğu kişiselleştirme seçenekleri ve artan standart özellikleriyle aracın  64 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla pazara sunulduğunu söyledi.

ALTINCI NESİLE GELDİ

 

Altıncı nesil Polo, MQB (Modüler Platform Yönetimi) temel alınarak tasarlanmış. Bu platform sayesinde ilk bakışta fark edilen daha uzun, daha geniş gövdesi ve uzayan aks mesafesi ile göz dolduruyor. MQB’nin sağladığı avantajlarla Yeni Polo, bir önceki nesline göre 81 mm daha uzun, 69 mm daha geniş olmasına ve artırılmış gövde sağlamlığına rağmen aynı ağırlığa sahip. Önceki nesillere kıyasla daha maskülen, karizmatik ve etkileyici tasarımı ile Yeni Polo yepyeni bir araç.

 

İÇ MEKAN

 

Yeni Polo’da sürücü ve yolcular için daha geniş ve ferah bir iç hacim sunuluyor. Aracın 94 mm artırılan aks mesafesi, arka koltukta seyahateden yolcular için çok daha geniş diz mesafesi sağlarken aynı zamanda geçmiş nesline göre bagaj hacminin 71 litre artarak 351 litreye ulaşmasını sağlamış.Yeni Polo’da tamamen yenilenen sürücü odaklı kokpit tasarımı ve yüksek kalitede malzeme ve işçilik iç mekanda ilk göze çarpan detaylar arasında. Yeni kokpite göz atıldığında, sunulan 8 inç boyutunda ekran yeni nesil bilgi eğlence sistemleri ve özelikle opsiyonel olarak sunulan dijital gösterge paneli ile dijital çağın gereklerine Polo en üst seviyede cevap veriyor. Aynı zamanda Polo, yeni nesil dijital gösterge panelinin kullanıldığı ilk Volkswagen modeli olmanın yanı sıra, segmentinde bu teknolojiye sahip ilk model olarak öne çıkıyor.

TEKNOLOJİLER ARTTI

 

MQB platformunun avantajları sayesinde artık Yeni Polo modelinde, Golf ve Passat’ta sunulan üst sınıf sürüş destek sistemleri de tercih edilebiliyor. Volkswagen, otonom sürüş teknolojilerinin öncüsü sayılan yarı otonom sistemler sayesinde yeni Polo’yu çok daha güvenli, kullanımı kolay ve konforlu bir otomobil haline getirmiş.Yeni Polo’da yorgunluk tespit sistemi ve ikincil çarpışma freni gibi destek sistemleri standart olarak yer alıyor. Comfortline donanım seviyesinden itibaren ise ön ve arka park sensörleri ile beraber park esnasında yaşanabilecek çarpmaları engelleyen manevra frenleme fonksiyonu standart olarak sunuluyor. Ayrıca, Şehir içi acil fren ve yaya algılama özelliğine sahip “Ön Bölge Asistanı”, saatte 210 kilometreye varan hızlarda dahi devreye girebilen “Adaptif Hız Sabitleyici”, şerit değiştirme sırasında oluşabilecek tehlikelere karşı uyaran “Kör Nokta Uyarı Sistemi”, otomatik park işlemini gerçekleştiren “Park Asistanı”, parktan geri çıkış manevrası sırasında trafikte seyreden araçlara karşı uyaran “Arka Trafik Uyarı Sistemi” gibi son teknoloji ürünü asistan sistemleri, Yeni Polo’da opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca opsiyonel olarak alınabilen “Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi” ile anahtarı cebinizden veya çantanızdan çıkarmadan Yeni Polo’nun kapılarını açmak, kilitlemek ya da motorunu çalıştırmak mümkün.

 

3 FARKLI DONANIM

 

Trendline, Comfortline ve Polo’da ilk kez sunulan Highline olmak üzere üç farklı donanım seviyesinde alınabilen Yeni Polo’da LED gündüz sürüş farları ve Yorgunluk Tespit Sistemi her üç donanım seviyesinde standart olarak sunuluyor. Trendline seçeneğinde bunlara ek olarak, 15 inç çelik jantlar, çok fonksiyonlu direksiyon, ön kol desteği de standart olarak yer alıyor.Modelin Comfortline seçeneğinde ise, Trendline donanıma ek olarak, 15inç alüminyum alaşımlı jantlar, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, ön ve arka park sensörleri, otomatik kararan dikiz aynası bulunuyor.

 

Modelin en üst donanımı olan Highline’da, Comfortline’da sunulan standart özelliklerin haricinde, LED stop lambaları, 16”alüminyum alaşımlı jantlar, ön sis farları, 2 bölgeli dijital klima, ambiyans aydınlatması ve hız sınırlayıcı gibi konfor ve güvenlik özellikleri yer alıyor.


Yeni Polo’nun Trendline ve Comfortline seçeneklerinde standart olarak yer alan 6,5 inç renkli dokunmatik ekrana sahip Composition Colour bilgi ve eğlence sistemi ise, Highline donanımda yerini 8 inçlik Composition Media bilgi ve eğlence sistemine bırakmış.

Yeni Polo’da otomobilini farklı tasarlamak isteyenler için çok sayıda kişiselleştirme seçeneği sunuluyor. Yeni Polo, 7’si yeni olmak üzere 14 farklı gövde rengi, 17 inç boyutlarına varan 7 farklı jant seçeneği, 6 farklı renkte dekor seçeneği ve 8 farklı koltuk döşemesiyle birçok kişiselleştirme seçeneğine sahip. Yeni Polo Trendline donanımda Derin Siyah, Comfortline’da Kurşun Grisi, Highline’da ise Demir Gri standart dekorlarla alınabiliyor. Standart olarak sunulan dekorların üzerine Comfortline ve Highline’da Tropik Turuncu ve Resif Mavi renginde dekor seçenekleri sunuluyor. Buna ek olarak, yine Comfortline ve Highline donanım seviyesinde İpek Gümüş dekor ve Seramik Koltuk döşemesi seçeneği opsiyonel olarak sunuluyor.

Kişiselleştirme seçenekleri arasında opsiyonel olarak sunulan, R-Line dış paket, LED farlar, akıllı telefonlar için kablosuz şarj, Adaptif Hız sabitleyici, yaya algılama özelliğine sahip “Ön Bölge Asistanı”, önceki nesle oranla boyutları büyüyen panoramik açılır cam tavan gibi ek özellikler de sunuluyor.

MOTORLAR DAHA GÜÇLÜ

Altıncı nesil Polo, Türkiye’de ikisi benzinli, ikisi dizel olmak üzere toplam 4 farklı motor seçeneğiyle alınabiliyor. Benzinli motorlar 3 silindirli ve 1 lt. hacme sahip. İlk seçenek, Stop&Start özelliğine sahip, manuel şanzımanlı ve 75 PS güç üreten 1.0lt MPI, diğer seçenek ise DSG şanzımanlı, 95 PS güç üreten 1.0lt TSI.Yeni Polo’nun SCR teknolojisine sahip dizel versiyonları ise, manuel şanzımanla sunulan, 1,6 TDI SCR 80 PS ile hem manuel, hem de DSG şanzımanla alınabilen ve 250Nm tork değerine sahip 1,6 TDI SCR 95 PS.

Yeni Polo’nun Comfortline ve Highline donanım seviyeleri için geçerli olmak üzere Aralık ayından itibaren, R-Line, Dekor, Dizayn ve Teknoloji isimleriyle olmak üzere 4 farklı özel paketi almak da mümkün olacak.’R-Line paketi’nde, Comfortline ve Highline için R-Line dış paket, 16 inç Sebring jantlar ve dijital gösterge paneli ortak sunulurken, Comfortline modeline ilave olarak Composition Media ve çift bölgeli otomatik klima sistemi; Highline donanımına ilave olarak ise karartılmış arka camlar sunuluyor.’Dizayn paketi’nde ise her iki donanım seviyesi için panoramik açılır cam tavan ve karartılmış arka camlar bulunurken, Comfortline modelinde ek olarak LED Stop lambaları da mevcut.

Her iki donanım seviyesi için sunulan, ‘Teknoloji paketi’nde, kör nokta uyarı sistemi, geri görüş kamerası ve Adaptif hız sabitleyici yer alırken, ‘Dekor paketi’nde ise, farklı renkte dekor seçenekleri, geri görüş kamerası, dijital gösterge paneli ve karartılmış arka camlar yer alıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]


Bir cevap yazın