‘Çok süper’ oldu!

Bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı, ultra pahalı ve süper lüks spor otomobilleriyle adeta gösteriş yeri haline geldi. Sergilenen yeni modellerin motor güçleri 600 HP’den, fiyatları ise tam 2 milyon dolardan başlıyor.

Milliyet Cenevre Otomobil Fuarı’nda / LEVENT KÖPRÜLÜ

Bundan önceki izlediğimiz fuarlarda “en pahalı Otomobil”i yazmak çok zor değildi. Ancak bu yılki fuarda, en pahalıyı bulabilmek için ciddi hesaplar yapmak gerekiyor. Çünkü değeri “milyon dolar”a ulaşan neredeyse 10 kadar yeni model var.
Dün basın günüyle kapılarını açan 85. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, 5-15 Mart tarihleri arasında da tüm otomobilseverlere açık olacak. Bu yılki fuar, her yıl düzenlenen tek ve en büyük fuarlarından biri olmasının dışında bir başka özelliğe daha sahip. O da İsviçre Frangı’nın Euro karşısında yüzde 40 değer kazanmasıyla birlikte dünyanın en pahalı fuarı olması. Ancak fuarın en pahalı şov olması sadece İsviçre frangının yükselen değerinden değil, sergilenen modellerin fiyatlarından da kaynaklanıyor.

Ciddi artış var
Bu yıl 130’u aşkın yeniliğe ev sahipliği yapan fuarda, neredeyse pahalı “süper spor” ve lüks model ilk kez sergileniyor. Bentley, Aston Martin, Ferrari, Lamborghini, McLaren gibi markalar neredeyse birden fazla yeni model tanıtımı yaparken, tanıttıkları modellerin fiyatları ortalama 2 milyon doların üzerine çıkıyor. Pagani ve Bugatti “satılmış” otomobilleri sahiplerinden aldığı özel izinlerle fuara getirirken, küçük markaların ürettiği yine pahalı modeller de müşteri arayışlarına devam ediyor. Bununla birlikte fuarda sergilenen çok yüksek performanslı ve pahalı modeller arasında “çevreci” olarak nitelenebilecek araçlar var. Elektrikli ve hibrit teknolojili otomobillerin performansı dudak uçuklatırken, fiyatları da pek ucuz değil.

LAMBORGHINI
Turbo mu… O da ne?
Ferrari bile Cenevre’ye “turbo” beslemeli bir motorla gelirken rakibi Lamborghini, bunu reddetmeye devam ediyor. Aventador LP750-4 SV’yi Cenevre’de tanıtan Lamborghini, 6.5 lt V12 motorunu 50 HP daha güçlendirip 750 HP’ye çıkarmış.
Lamborghini, Bir dolu karbon fiber ve 1.525 kg ağırlıkla daha fazla performans elde etmeyi başarmış.

AUDI
Alman lüks otomobil üreticisi Audi, süper spor otomobili R8’in yeni neslini Cenevre’ye getirdi.
R8’in en üst versiyonu ise, markanın bugüne kadar ürettiği en güçlü ve hızlı otomobil olacak.
Önümüzdeki 5 yıl içinde modeller ve kullanılacak teknolojiler için 24 milyar euro yatırım planlayan Audi, tamamen yenilediği ancak ana hatlarına sadık kaldığı spor otomobilinin Avrupa’da satışına, yaz aylarında başlıyor.
540 HP’lik R8 V10’un 165 bin euro’dan satılmaya başlanacağı belirtilirken, 610 HP’lik en güçlü R8 “V10 plus” ise 187.400 euro. 0-100 km/s hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlayan 610 HP’lik R8 V10, 330km/s hız yapabilecek. Bununla birlikte otomobil, isteğe bağlı olarak lazer teknolojili yeni nesil farlarla da satın alınabilecek.

BUGATTI
Bir devrin sonu geldi!
VW Grubu tarafından yeniden yaratılan efsanevi Bugatti, Cenevre Otomobil Fuarı’nda bir başka efsaneyi uğurluyor. Merkezi Alsace’ta bulunan süper spor otomobil üreticisi, bu fuarda Veyron’a yakışan bir kutlama yapacak. 450. Veyron ile birlikte Molsheim’deki fabrikadan 10 yıl önce “1” şasi numarasıyla çıkan Veyron’u da sergileyecek. Ortadoğu’dan bir müşteriye satıldığı belirtilen 450 numaralı 1200 HP’lik Grand Sport Vitesse’in üzerinde, en son araç olduğunu belirtecek şekilde “La Finale” yazmakta. Normal versiyonlarının yaklaşık 2.6 milyon doları bulan fiyatlarla satıldığı son Veyron için ne kadar ödendiği belirtilmiyor. Ancak bu araç, koleksiyoncular için özel bir değer ifade edecek.

Her biri gerçekten de zarardı
10 yıl boyunca üretilen Veyron, VW Grubu için bir prestij ve “teknoloji” simgesi oldu. Nitekim VW’nin, satılan her bir Veyron’da yaklaşık 4.6 milyon euro zarar ettiği belirtiliyordu. Bununla birlikte Volkswagen, Audi, Porsche, Skoda gibi markalarıyla yılda 10.14 milyona ulaşan araç satışlarıyla, bu zararı karşılamayı bildi.

Amerikalı süper sporun Avrupa turu
Ford’un Detroit Fuarı’nda tanıttığı, efsanevi GT modelinin izinden giden ikinci süper spor otomobil denemesi, Avrupalıları da ziyaret etti. Cenevre’de Avrupa tanıtımı yapılan yeni GT, GT-40’ın ardından Ford için ikinci bir şans niteliğinde. 600 HP’den fazla güce sahip yeni GT, 3.5 lt çift turbolu V6 motora sahip. “Phoenix” adını alacağı söylentileri devam ederken, 2016 yılının sonuna doğru satışa sunulacağı ve çok az sayıda üretileceği bildiriliyor. Tamamen karbon fiber ve alüminyumdan üretilen otomobil, Ferrari, Lamborghini gibi markaları kendisine hedefliyor.

Son anda ortaya çıktı
Fuarın sürpriz denilebilecek modellerinden biri, kuşkusuz “Bentley EXP 10 Speed 6” konseptiydi. Alçak burun yapısı, LED farları, büyük ön panjuru ve parlak tel ızgaralarıyla dikkat çeken araç, ince yan aynaları, kısa bagaj kapağı, oval stoplarıyla da hayli ilgi çekici. Gösterge panelinin sol tarafında kronograf tarzı bir gösterge yer alırken diğer bölüm tamamen dijital. Orta konsolu da büyük bir dokunmatik panelden oluşan aracın kol dayanağı havada asılı duruyor gibi görünüyor. İngiliz “yarış yeşili” otomobilin üretimi ise hayli yüksek bir ihtimal…

İngiliz McLaren’den ‘kişisel’ yarış aracı
Model atağını sürdüren İngiliz McLaren, bu yılki fuarda iki farklı yeniliğini bir arada sergiliyor. Bunların ilki, performans odaklı 675LT, diğeri de “kişiye özel yarış aracı” olarak nitelenebilecek P1 GTR.
Saldırgan görünüşlü bir spor otomobil olan 675LT, markanın standart 650S modelinden daha hafif yapılmış. Bunun nedeni de karbon fiberin bolca kullanılmış olması. Adından da anlaşılacağı üzere 675 beygir gücündeki 675LT, 0-100 km/s hızlanmasını 2.sn’de tamamlarken, 330 km/s hız yapabiliyor. Fiyatının 345 bin dolar civarında olması bekleniyor.
Markanın diğer yeniliği ise P1 GTR. Sadece 30 adet üretilecek olan 1000 beygirlik bu otomobil, sadece pistte kullanılabilecek ve yine sadece McLaren P1 sahiplerine satılabilecek. Fiyatının 2 milyon sterline yakın olduğu belirtiliyor.

Kendi süper spor otomobilini yaptı
Yıllardır farklı otomobil markaları için özel üretimler yapan Magna Steyr, bu kez kendi spor otomobilini Cenevre’ye getirdi. “Mila Plus” adı verilen konsept, işbirliği yaptığı BMW’nin i8 modelinden esinlenmiş gibi görünüyor. Nitekim iki kişilik ve dışarıdan şarj edilebilir hibrit sisteme sahip. İki elektrik motorunun yanında üç silindirli bir de benzinli motor barındıran Mila Plus, dört tekerlekten çekişli olarak da gidebiliyor. Toplam gücü 268 HP’yi bulan Mila Plus, 0-100 km/s hızlanmasını 4.9 saniyede gerçekleştiriyor. Ama, sadece elektrik motoruyla bunu yapmak isterse, süre 3.6 saniyeye düşüyor. Tamamen elektrikli olarak 80 km yol katedebilen otomobilin seri üretime alınıp alınmayacağı ise şimdilik belirsiz.
Etiketler: BMW,spor,dolar,Avrupa,İsviçre,Cenevre,Porsche,Ferrari,Otomobil,Ortadoğu,Volkswagen,Aston Martin

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/-cok-super-oldu-/ekonomi/detay/2022578/default.htm

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir